کانون سنگرسازان بی سنگر کاشان و آران بیدگل

شناسنامه ایثارجهادگر شهید محمدرضا ابوالفضلی

 تاریخ تولد : ۱۳۴۵

تاریخ شهادت               محل شهادت                مدفن

۳/۱/۶۶                       آبادان                 قمصر

 

در سال ۱۳۴۵ در شهر قمصر به دنیا آمد با آغاز جنگ تحمیلی به عنوان بسیجی جذب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد و با فداکارای و عشق در بسیاری از عملیات ها شرکت کرد وی همچنین مدتی به عنوان مسئول آموزش بسیج قمصر انجام وظیفه می کرد.

سرانجام در تاریخ ۳/۱/۶۶ همزمان با عملیات کربلای ۵ با جهادگران به جبهه شتافت و در این هجرت جهادگرانه به مقام رفیع شهادت رسید و به لقاء معبود شتافت

وصیت نامه شهید محمدرضا ابوالفضلی

بسم الله الرحمن الرحیم

ان الله اشتری من المومنین انفسهم و اموالهم بان لهم الجنه یقاتلون فی سبیل الله فیقتلون و یقتلون . . . و ذلک هوالفوز العظیم (توبه۱۱۱)

همانا خداوند جان و دل مومنین را به بهای بهشت از ایشان خریداری نموده که در راه خدا جهاد می­کنند، پس می­کشند و خود کشته می­شوند . . . و این خود سعادت و پیروزی عظیمی است.

با درود و سلام خدمت آقا امام زمان (عج) و نائب برحقش پیرجماران امام امت و با درود وسلام خدمت ارواح مقدس شهدای اسلام از کربلای حسینی تا کربلای خمینی و با درود و سلام خدمت خانواده محترم شهدا و معلولین و مجروحین انقلاب و جنگ تحمیلی.

پس از حمد خدای بزرگ که ما را توفیق درک انقلاب و سعادت اندیشه شهادت عنایت فرمود و توانستم خود را در چنین موقعیتی ببینم چند جمله ای می­نویسم.

انشاالله در آینده ای خیلی نزدیک عملیات شروع می­شود و افتخاری است که نصیب من شده تا بتوانم از آرمان مقدس اسلام دفاع کنم. در این لحظات آخر چند توصیه دارم : امید اینکه در راه رضای خدا موثر واقع گردد.

امروز جمهوری اسلامی ایران توانسته با وحدت و یکپارچگی و فداکاریهای امت ایثارگر قدرت انعطاف ناپذیری در برابر ابرقدرتها و امال حلقه بگوشش باشد. از سوی دیگر منافقین و کفار هرلحظه که از عمر انقلاب می­گذرد مفتضحانه شکست خورده و رسوای خاص و عام می­گردند و این جای بسی امیدواری است بنابرهمه این مسائل باید حواسمان را جمع کنیم که مبادا دشمن ازگوشه ای رخنه کند و به این انقلاب ضربه بزند و ازاین درختی که خون هزاران شهید پای آن ریخته از پای درآید.

توصیه اول ۱ : هرروز امیدوارتر به انقلاب اسلامی بوده و در راه پاسداری از اسلام فعال و کوشا باشید که امروز پاسداری از اسلام یک وظیفه شرعی و الهی است و در این زمان بیش از هر فرصت دیگر احتیاج به یاری و کمک شما امت قهرمان دارد و این در زمانی است که فریاد هل من ناصر ینصرنی حسین زمان به گوش می­رسد که اسلام را یاری دهید.

۲ : دنیا محل امتحان است. نکند دنیا گول بزند. حدیثی است که می­فرماید: حب الدنیا راس کل خطیعه؛ دوستی به دنیا پایه ی همه ی خطاهاست. این دنیا بازیچه است. گذر زمانی است، می­تواند انسان را به تمام صالحین و پیامبران برساند و می­تواند انسان را به بدترین گمراهان برساند! دنیا دو بعد دارد ۱٫ بعد مادی   ۲٫ معنوی. اگر در بعد مادی غوطه ور شدی بدان که بدبختی، پس بیا و بعد معنوی را انتخاب کن که سعادتمند باشی. اگر هدف را الله کنیم. اگر یک لحظه به فکرآخرت (فشارقبر) باشیم اینقدر گول دنیا را نمی­خوریم. پس در این چند روز دنیا توشه ای برای آخرت ذخیره کنیم. آن چیزی که دنیای آخرت انسان را نجات می­دهد اعمال خوب انسان است.

۳ : به خانواده ی محترم شهدا و مفقودین سر بزنید و نگذارید آنها ناراحت باشند وقتی شما هفته یا دو هفته ای یکبار با آنها سر زدی آنها خیلی خوشحال می­شوند و امیدشان نسبت به انقلاب بالاتر می­رود و این احساس در وجود آنها پدیدار می­گردد که کسانی هستند که راه فرزندانشان را ادامه می­دهند.

۴ : تا توان دارید جبهه ها را تقویت کنید و با حضور مستمر و با عزمی استوار مردانه به سوی جبهه ها بشتابید و ثابت کنید که ایران اسلامی حاضراست واقعا با قامتی بلند در مقابل کفر جهانی بایستد و تنفر و انزجار خود را نسبت به دشمنان اعلام دارد. عدم حضور در صحنه خیانت به قرآن و امیدوار کردن دشمن است. پدران و مادران از رفتن فرزندانتان به جبهه خودداری نکنید.گاهی اوقات دیده می­شود که فرزند   می­خواهد به جبهه بیاید اما مادروپدر به او می­گویند نرو کشته می­شوی. این موضوع را شنیده ای که از یک خانواده جوانی می­خواهد به جبهه برود مادروپدرش مخالفت می­کنند، شب می­شود و جوان و همه خانواده می­خوابند. صبح می­شود جوان بلند نمی­شود و متوجه می­شوند که مرده است آنوقت مادر و پدر پشیمانی می­خورند که چرا فرزندش را به جبهه نفرستاده است.

مرگ آدمی دست خداست از آن موقعی که به دنیا می­آید به پیشانیش نوشته است که سرنوشت تو چه خواهد بود. انسان خیلی عمر کند (عمرهای حالا) ۶۰ سال می­کشد و بعد می­میرد. حالا که اینطور است بیاییم در جبهه ها حضور پیدا کنیم. اگر لیاقتی پیدا کردیم و شربت پرفیض شهادت را نوشیدیم این خود افتخار بزرگی است که نصیب ما شده است و بهتر ازاین است که در بستر بمیریم آنوقت با کوله باری از گناه و معصیت. ای برادر اگر می­خواهی ساخته شوی باید به جبهه بیایی و اگر می­خواهی خدا را ملاقات کنی و مهدی را ببینی باید در جبهه حضور پیدا کنی.

پدرومادر اگر پسرت می­خواهد به جبهه بیاید از آمدنش خودداری نکن که این خود اشتباه بزرگی است. نگو که زود است که تو کشته بشوی و جوانت بترسانی به هر حال اگر جوانت در میدان نبرد به مقام عظما رسید افتخاری است که شامل حال شما شده است.

کسانی که مقام شهادت را نکوهش می­کنند ارزش آن را نمی­دانند. همچنانکه بعضی ها می­پندارند که شهادت مرگ زودرس است و خیلی دیده می­شود که سوداگران گرانفروش اگر مورد اعتراض قرارگیرند عذر می­آورند که آقا همه چیز گران است بجز جان آدمی… و با این سخن طعنه براین بسیج عمومی برای شهادت می­زنند که جان آدمی ارزان شده و به آسانی مورد مخاطره قرار می­گیرد و با قیمت کمی معامله  می­­شود. آیا چنین است؟

وقتی کتابهای ائمه معصومین را مطالعه می­کنیم می­بینیم که از خداوند درخواست توفیق شهادت را کرده اند. به عنوان مثال حضرت علی(ع) که ازخدا درخواست سعادت و شهادت در زندگی می­کند و این سخن به ما می­آموزد که سرانجام خواهیم مرد و هیچ جانداری از مرگ راه فرار ندارد. پس چه بهتر که مرگ در راه خدا باشد تا به بهایی گران آن را بفروشی. کسی که جنس گران بها و عزیزی به بازار آورده و می­داند با همه ی علاقه ای که به آن دارد سرانجام باید از آن جدا شود و آن را بفروشد، شک نیست که آن را به بهایی ارزان نخواهد فروخت.

البته : شهادت طلبی، امری ستوده و مستحب است و ویژه ی مردان راستین خداست زیرا شهادت سعادتی است که نصیب هرکس نمی­شود و در اینجا از خدا می­خواهم که خاتمه کارم را سعادت و شهادت در راه خودش قرار دهد که بازگشت همه ی ما به سوی اوست.

جوانانی که در دنیای شهوت و شرابخوری و خودکشی و دیگر مسائل خود را فدای چند لحظه خوش گذرانی می­کنند چه ارزان متاع گرانبهای خود را می­فروشند و این نادانان گویی که نمی­بینند و نمی­بینند و تنها ارزانی جان را در معامله با خدا می­بینند این نیست به جز ضعف ایمان. خداوند در سوره توبه آیه ۱۱۱ که در اول وصیت نامه ذکر شده است می فرماید: خداوند جان و دل مومنان را خریده است که در مقابل آن به آنها بهشت ارزانی دارد و …

بخدا سوگند اگرنبود برای رزمندگان اسلام بجز همین آیه، کافی بود که هر مومنی را وا دارد که سر از پا نشناسد و زن و فرزند را رها کند و تنها به امید شهادت رو به جبهه بیاورد که خداوند این وعده را به ما داده است.

و باز در پاسخ به کسانی که شهادت را مرگ زودرس می­دانند به سوره آل عمران آیات ۱۵۶ تا ۱۵۸ مراجعه کنید که خداوند می­فرماید: ای کسانی که ایمان آوردند مانند کافران نباشند که هر گاه دوستانشان به مسافرت می­روند گرفتار جنگی می­شوند درباره آنان می­گویند. اگر نزد ما بودند نه می­مردند و نه کشته   می­شدند و الی آخر… و این آیات مومنان را هشدار می­دهد که روش کفار را پیش نگیرید و مانند آنان نیندیشید و به آنها دلداری می­دهد که سرانجام خواهید مرد چه در راه خدا کشته شوید و چه با مرگ طبیعی بمیرید به هرحال به سوی خدا باز می­گردید. در همین سوره آیات ۱۶۸ و ۱۶۹ می­فرماید: آنانکه از جنگ خودداری کردند و گفتند اگر برادران ما نصیحت ما را شنیده بودند کشته نمی­شدند، بگو به آنها اگر راست می­گویید جان خود را از رگ برهانید و مپندار که کشته شدگان در راه خدا مرده اند بلکه آنان زنده اند و از مقام عندالرب و روزی های بی پایان خداوند برخوردارند تا آخر آیات که همه در فضل و مقام شهیدان است و این آیه نیز نکوهش می­کند کسانی که با شنیدن خبر شهادت کسی که می­گویند: ای بیچاره ؛ اینها نمی­دانند که خود بیچاره اند. شهادت مرگ نیست بلکه حیاتی است عندالرب و با برخورداری از روزی های بی پایان او.

آری؛ کسانی دیده می­شوند که در موقع سخن گفتن شجاعانه و بی باک ولی چون وقت کار و پیکار سررسد دست از زندگی شستن بر آنها بسیار سخت است. خداوند می­فرماید: زندگی دنیا چند روز است آن هم آمیخته با هزاران بلایا و ناکامی و ستم و بیداد و همانا آخرت بهتر است اگر پرهیزگار باشید. و این را بدان در هر دژ و کاخ و برجی باشید اجل که سررسد مهلت نمی­دهد. با همه این مسائلی که نوشتم کسی نباید بخاطر ترس از جهنم و رفتن به بهشت بگوید که می­خواهم به این مقام برسد باید همه اینها به خاطر رضای خدا باشد.

۵ : دوستان و برادران، در دعاهای کمیل و ندبه و توسل شرکت کنید و عاشقانه دعا بخوانید و از خدای متعال بخواهید که در جهاد اکبر پیروز و موفق بیرون آیید. در آن موقع که با خدای خود صحبت می­کنید دعا برای طول عمر امام عزیزمان یادتان نرود و از خدا بخواهید فرج آقا امام زمان(عج) را نزدیک گرداند. در نمازهای جماعت و نماز جمعه شرکت کنید که شرکت کردن ما در اینجاها پشت دشمن را به لرزه   می­اندازد.

۶ : خطاب به پدر و مادر عزیزم : می­دانم که شما مانند هزاران پدر و مادر چشم به راه فرزندتان بودید ولی چکار باید کرد اسلام احتیاج به خون من و دیگر فرزندان وطن داشت و ازاین که فرزند خود را ازدست داده اید ناراحت نباشید که ما پیرو مکتب حسین و زینب و فاطمه هستیم. آری افتخار کنید که توانسته اید چنین فرزندی را تربیت کنید و در اختیار اسلام بگذارید و این مایه سرفرازی است و من از علی اکبر حسین کمتر نیستم که به میدان رفت و از اسلام دفاع کرد و به فیض شهادت نایل گشت و این را دانسته که اگر من به جبهه نمی­آمدم چه کسی به جبهه می­آمد اگر من بگویم نمی­روم و آن هم بگوید من نمیروم چه کسی برود.

به هر حال ببخشید که من خیلی شماها را اذیت کردم و نتوانستم حق فرزندی را ادا نمایم هروقت که سر مزارم میروی برای امام حسین گریه کن انشاالله خدا پیش از اینکه من به این درجه نائل گردم صبر و شکیبایی به شما عطا فرماید و از برادران می­خواهم که راه مردانگی پیش بگیرند و همواره پیرو ولایت فقیه باشند و از خواهران می­خواهم با حجاب خود پشت دشمن را بشکنند.

آخر پیامی به مردم قمصر دارم . در مراسم و مجالس وذهبی شرکت کنید نگذارید وضع به این وضع باشد در بیشتر جاها نمازجمعه و مراسم دعا برقرار است ولی در قمصر این برنامه ها نیست همه اینها تقصیر ما است وحدت نداریم هر فرد خرابکاری خواست طرح و برنامه ای بریزد به قمصر می آید چرا؟ برای اینکه مردم نسبت به این مسائل بی اهمیت هستند هنوز که هنوز است بعضی ها وقتی چندتا خان و بچه خان را می بینند آنها را احترام می گذارند و دست به سینه آنها هستند کمتر دور اینها لولو بخورید اینها بودند که پول من و شما را خوردند و تیراک خریدند و کشیدند همه این کارها را کرده اند دوباره سرکار آمده اند اگر واقعا وحدت داشته باشیم کارهای اینها را برملا می کنیم اینها را سرکار نمی گذارند اگر یک خورده جوش این انقلاب را بخوریم یک خرده احساسا مسئولیت کنیم این مسائل پیش نمی آید .انشااله به این مسائل جامه عمل پوشیده شود .

پروردگارا از تو می خواهم که مرگ مرا با کشته شدن در راهت و در زیر پرچم پیامبرت قرار بده.

من دیگر عرضی ندارن بنویسم . به امید فتح کربلای حسینی «والسلام»

امضای شهید محمدرضا ابوالفضلی

 

خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار.

آمین رب العالمین